Živý betlém 26.12.2015

Stejně jako vloni, i letošní druhý svátek Vánoční, byl v našem kostele věnován divadlu. Představení – Živý betlém – uvedlo příběh narození Krista a my jsme si tak mohli připomenout tu pravou podstatu Vánoc. Úspěch z loňského roku se podařilo přinejmenším zopakovat a vše nasvědčuje tomu, že stojíme u zrodu nové borovské tradice.
Pod vedením Miriam a Magdaleny Stodolových, které se ochotně ujaly organizace, začala příprava již dlouho před Vánocemi. Před tím, než začalo samotné nacvičování, bylo potřeba odvést hodně práce – připravit texty, rozdělit role, vymyslet kostýmy a spoustu dalšího. Díky skvělé organizaci však s přípravami nebyly sebemenší problémy. Zkoušení probíhalo nejprve v teple na faře, posledních několik setkání se pak již uskutečnilo v kostele, aby si malí protagonisté zvykli na prostředí a kulisy kostela. Rčení „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“ se v našem případě vyplnilo téměř doslova. S dětmi se podařilo při zkoušení vypilovat přednesy do nejmenších detailů a dokonce i problémy některých malých herců s hlasitostí se v přeplněném kostele nakonec podařilo zvládnout.
Letošní přestavení doznalo několika změn v konceptu. Písně, které minulý rok zpíval pěvecký sbor, letos nezazněly. Místo nich se podařilo nastudovat s dětmi několik koled, které se pak při vystoupení zpívaly s lidmi, což v kostele vytvořilo skvělou atmosféru. Herecké výkony malých i větších herců stojí za povšimnutí. Vojta Stodola si zopakoval roli krále Heroda a i letos exceloval. Nicméně i ostatní si zaslouží velkou pochvalu. Je vidět, že se děti dokázaly do svých rolí řádně vžít a na výsledku to bylo poznat. Nesmíme také zapomenout na výpomoc borovské scholy. Pěvecký sbor doprovázený klávesami a zobcovou flétnou Libora Bartoníka pomáhal malým hercům při zpěvu koled a také za to jim patří náš dík.
Divadlo se i letos těšilo veliké oblibě a betlém přilákal do kostela velké množství diváků – zaplněný kostel a kladné ohlasy po představení hovoří za vše. Divadlo se zkrátka vydařilo a nikdo nepochybuje o tom, že odměnu ve formě dlouhého potlesku si všichni účinkující i organizátoři jistojistě zasloužili. Výtěžek z dobrovolných příspěvků byl opět použit pro dívenku na adopci na dálku.
Letošní vystoupení nemůžeme hodnotit jinak, než jako úspěch.