Živý betlém 26. 12. 2014

Druhý svátek Vánoční bývá v našem kostele ve znamení kultury. Tradiční Vánoční koncerty se posledních deset let těšily veliké oblibě. Pro letošní rok si děti a mladí z naší farnosti připravili divadelní představení – Živý betlém. Dramatizované připomenutí narození Ježíše v Betlémě přilákalo do kostela velké množství diváků. O velkolepém úspěchu nejlépe vypovídal fakt, že v kostele nezbylo jediné volné místo k sezení, za lavicemi se navíc vytvořil dav stojících diváků.

Přípravy produkce začaly již několik týdnů před adventem. Každou sobotu se děti scházely na faře pod vedením Miriam Stodolové, která se ochotně ujala režie, a na zkouškách postupně pracovaly na svých přednesech. Souběžně s divadelními zkouškami probíhaly zkoušky pěveckého sboru pod taktovkou Pavlíny Bartoníkové. Kromě tradičních koled zpívaných s lidmi zazněly při představení z úst sboru písně v aranžích Libora Bartoníka. Pěvecký sbor doplňovaly elektrické varhánky, housle a zobcová flétna.

Samotné představení v kostele se odehrálo v minimalistických kulisách, které daly vyniknout hereckých výkonům mladých hvězd. Pozoruhodný výkon Vojtěcha Stodoly v roli krále Heroda oslnil všechny přihlížející, za zmínku ovšem stojí všechny ostatní role. Nejmladšímu protagonistovi bylo pět let. Pochvalu si děti (i jejich rodiče) rovněž zaslouží za přípravu nápaditých autentických kostýmů, za které by se nemusely stydět ani profesionální divadelní společnosti. Celkově se živého Betlému zúčastnilo 25 dětí, které si kromě dlouhého potlesku od diváků odnesly i sladké poděkování za účast. Potlesk diváků byl také odměnou všem členům produkčního týmu, bez kterého by představení nevzniklo.

Účelem představení však nebyla pouze zábava. Stejně tak, jako v předchozích letech, šel výtěžek na charitativní účely. Prostředky byly použity na program adopce na dálku.

Celkově hodnotili diváci Živý betlém jako povedený a tak můžeme doufat, že nás příští rok čeká opakování. Otec Milan by rád viděl v kostele třeba i pašijové hry o Velikonocích, ovšem spíše se staršími účinkujícími. Uvidíme, co nám letošní rok přinese.